Islossning när matchboll fixades
Publicerad:

Frölunda HC fick fart på målskyttet och hela fem spelare gjorde sitt första mål i slutspelet när Timrå IK hemmabesegrades med 6-2 och Frölunda gick upp till 3-2 i matcher.
Kvartsfinalserien vände hem till Göteborg igen med 2-2 i matcher och en uppenbart viktig och potentiellt avgörande match att stå som segrare i. Frölunda HC rivstartade och bosatte sig omgående med ett långt anfall i Timrå IK:s försvarszon. I en tät och jämn förstaperiod, där lagen turades om att från nästan ingenting skapa ganska fina målchanser, till exempel när Erik Thorell hittade över till Ivar Stenberg för direktskott i en två-mot-etta, som Jacob Johansson i Timråmålet precis hann över och räddade, eller när gästernas Sebastian Hartmann rundade en Frölundaback och knäppte pucken i kryssribban. När det kändes som mest att det mållösa resultatet ändå skulle stå sig perioden ut - ja, då öppnade någon locket på ketchupflaskan.
Linus Weissbach snodde pucken av en Timråback, klev in rent mot mål och tryckte upp pucken i nättaket för en 1-0-ledning med lite drygt 17 minuter spelade. Gästerna kvitterade dryga minuten senare genom Erik Walli Walterholm - och bara 41 sekunder senare small det igen.
Isac Born stod för en fin aktion bakom förlängda mållinjen när han tog pucken före en Timråspelare, vände runt densamme och spelade in i slottet där Noah Hasa tryckte in pucken för pausresultatet 2-1.
Frölunda fortsatte skapa stora chanser fortsättningsvis i matchen och Ivar Stenberg var en av de som var högst delaktiga i flera av dem. Därför var det inte helt ologiskt att han också till sist hamnade i poängprotokollet. För efter att Jacob Peterson halvvägs in i perioden tryckt in en puck ifrån förlängda mållinjen - via Per Svenssons knä in bakom Jacob Johansson - så fick Stenberg pucken på offensiv blå i en kontring, släppte till Erik Thorell som ifrån högra tekningscirkeln pricksköt in pucken för 4-1 - och precis som dagens tre tidigare målskyttar gjorde sitt första mål i detta slutspel.
Matchboll
Frölunda höll ut den här kvarten, kändes både piggare och mer rejäla än Timrå - som sent i andra perioden dessutom blev av med Jonathan Dahlén efter att Nicklas Lasu tappat balansen i en närkampssituation och brakat in med sitt knä på Dahléns dito.
Oliver Kapanen drev in mot mål och tryckte upp pucken högt ovanför Lasse Johansson till 4-2 när knappt fem minuter var avverkade - men närmare än så kom aldrig gästerna ifrån Medelpad.
När Mikael Ruohomaa prickade in pucken ifrån höger i spel fem mot fyra, när lite drygt sex minuter återstod av matchen, så var saken klar. Isac Born skrinnade sedan loss ifrån Timråspelare i mittzon och lade enkelt in pucken i tom bur och fastställde slutresultatet 6-2.
Resultatet innebär att Frölunda går upp till 3-2 i matcher och har chans att avgöra när serien återvänder till Medelpad på måndag.
- Vi kände inför slutspelet att vi hade haft många killar borta med skador och sjukdomar, och vi sade innan vi började att det kommer ta några matcher innan vi spelat igång laget. Idag tycker jag vi ser det, väldigt många fler spelare som är lite mer bekväma med puck, börjar spela med lite mer självförtroende och jag gillar att vi pushar framåt, kommenterade Roger Rönnberg efter slutsignalen och utvecklade:
- Det är inte bara att vi gör många mål, vi spelar bättre offensivt överlag. Hittar ett lugn i spelet och har lärt oss ungefär vilka ytor Timrå gärna håller och vilka ytor vi behöver vinna. Jag tycker vi blir bättre och bättre och jag tycker vi ser väldigt starka ut.
- Väldigt kul att kunna stå sista två minuterna och inse att jag kommer få komma tillbaka till Scandinavium och den här stämningen minst en gång till, det hade faktiskt kunnat vara för sista gången idag. Sedan är det långt kvar av den här serien, vi är beredda på att serien går till sju matcher och skulle den bli kortare än så, så är det en bonus för oss. Det är bara att ladda om till nästa match, avslutade Roger.
Kommande herrmatcher
2025.03.31, 19:00 | Timrå IK - Frölunda HC
Matchstatistik | Kvart 5:7
Frölunda HC - Timrå IK 6-2 (2-1, 2-0, 2-1)
Frölunda leder, 3-2 i matcher
Skott: 22-31 (9-12, 8-8, 5-11)
PIM: 29-4 (0-0, 25-2, 4-2)
Åskådare: 12044
Period 1
1-0 (17:08) | Linus Weissbach (utan assist)
1-1 (18:14) | Erik Walli Walterholm (Dennis Värmhed, Per Svensson)
2-1 (18:55) | Noah Hasa (Isac Born)
Period 2
3-1 (29:58) | Jacob Peterson (Tom Nilsson, Max Friberg)
4-1 (37:50) | Erik Thorell (Ivar Stenberg, Dominik Egli)
Period 3
4-2 (44:44) | Oliver Kapanen (Lukas Sagranden, Kristian Näkyvä)
5-2 (53:44) | Mikael Ruohomaa (Linus Högberg, Linus Weissbach) PP1
6-2 (56:45) | Isac Born (Filip Cederqvist) SH1, ENG
Så här ställde Frölunda upp:
Linus Weissbach - Jacob Peterson - Max Friberg
Ivar Stenberg - Mikael Ruohomaa - Erik Thorell
Filip Cederqvist - Arttu Ruotsalainen - Max Westergård
Isac Born - Nicklas Lasu - Noah Hasa
Noah Dower Nilsson
Henrik Tömmernes - Dominik Egli
Linus Högberg - Tom Nilsson
Isac Heens - Christian Folin
Filip Hasa
Lars Johansson
(Tobias Normann)