Calle Kling lämnar
Publicerad:

Calle Klingberg och Frölunda väljer att gå skilda vägar.
Calle Klingberg återvände till Frölunda sommaren 2023 efter många år utomlands, de allra flesta i schweiziska Zug.
Under knappt en och halv säsong i Göteborg har 33-åringen spelat 86 matcher, men det blir inga fler den här gången.
- För några veckor sedan snackade Calle med oss om vi var beredda att släppa honom om möjligheten dök upp. Nu när det finns ett skarpt alternativ att ta ställning till har vi gått honom till mötes. Vi vill tacka Calle för hans insatser på isen och vi kommer att sakna hans härliga personlighet, säger Frölundas sportchef Fredrik Sjöström.
Lerumsfostrade Calle Klingberg kom till Frölunda 2005, A-lagsdebuterade säsongen 2008/2009 och försvann till Nordamerika 2011 – det blev tolv NHL-matcher (Atlanta och Winnipeg) under fyra säsonger.
Efter en säsong i KHL bar det av till Zug och två schweiziska mästerskapsguld, 2021 och 2022. Calle Klingberg vann VM-guld med Tre Kronor 2017.
- Jag är göteborgare och ett stort Frölundafan och tanken var väl att vara här, men det blev inte så, hockeyn fick bestämma. Klart det känns vemodigt, men det kan vara något fint också, säger Calle Klingberg.