Sjöström stannar – länge
Publicerad:

Frölunda HC och Fredrik Sjöström är överens om en förlängd relation, i fem säsonger till.
Med ett utgående kontrakt på fickan har det tisslats och tasslats om framtiden, men inte längre. Frölundas sportchef Fredrik Sjöström har förlängt sitt anställningsavtal med ytterligare fem säsonger, till våren 2030.
- Det känns naturligt att få med Fredrik i Frölundas framtid. Vi har omsättning på spelare och coacher och då är det viktigt med kontinuitet. Fredrik leder genom våra värderingar och han är lojal, har erfarenhet och rätt karaktär, säger Frölundas klubbdirektör Christian Lechtaler.
Fredrik Sjöström har kommit och gått i Frölunda sedan tidigt 2000-tal. Han har i två vändor spelat i föreningen och efter avslutad hockeykarriär flyttade han in på kontoret. I januari 2016 tog han steget från assisterande sportchef till sportchef.
- Jag är glad och hedrad över att få fortsatt förtroende. Jag trivs bra i klubben och är motiverad, så det var en ”no brainer”. Att kontraktet förlängs med fem säsonger är positivt och har ett signalvärde, jag känner att jag har föreningens förtroende, säger Fredrik Sjöström.
På torsdagskvällen spelar herrlaget veckans andra bortamatch, mot Örebro. Mötet går att streama på TV4play, nedsläpp 19.00.