Seger i Berlin - Frölunda vidare till slutspel
Publicerad:

Frölunda tog under tisdagskvällen en ny trepoängare när tyska Eisbären Berlin besegrades på bortaplan med 4-1 och därmed är en plats i årets CHL-slutspel säkrad!
Det var gästerna från Göteborg som inledde matchen bäst. Redan efter knappt 30 sekunders spel prövade Erik Thorell att gå köksvägen och efter en rörig situation framför målet hamnade pucken bakom mållinjen. Målet granskades av domarteamet och efter videobedömning konstaterades av målet ej var godkänt.
Frölunda fortsatte att dominera spelet genom stora delar av perioden och pressade högt på hemmalaget som inte fick till några kontrollerade uppspel eller längre anfall. Trots flertalet chanser och ännu ett bortdömt mål för offside för Frölunda gick båda lagen in i periodpausen med ställningen 0-0.
Väl i den andra perioden bjöds vi på matchens första mål när Erik Thorell kämpade sig in framför mål och kunde därifrån styra in handledsskottet från Linus Högberg till 1-0. Islossning för Frölunda, och det dröjde inte länge innan Henrik Tömmernes kunde utöka ledningen. Efter att ha smugit med upp i anfallet och tagit emot passningen från Jacob Peterson så kunde han säkert placera in pucken i det vänstra krysset till 2-0. Peterson skrev även in sig själv i målprotokollet en stund senare när han avslutade en snabb spelvändning från Frölunda genom att sätta dit 3-0.
Efter Frölundas tredje mål kändes matchen redan ganska avgjord, både resultatmässigt men också spelmässigt. Men under slutminutrarna av den andra perioden skruvade hemmalaget upp intensiteten samtidigt som Frölunda slappnade av något.
Med drygt två minuter kvar av perioden kom också reduceringen till 3-1 från tyskarna genom Leonhard Pföderl, och om det inte vore för Frölundas målvakt Lasse Johansson mellan stolparna hade Eisbären kunnat få in både ett och två mål till innan perioden var slut.
CHL-slutspelet - här kommer Frölunda!
Ett par sekunder innan slutsignalen för den andra perioden ljöd visades Frölundas Jacob Peterson ut för high-sticking i 2+2 minuter. Frölunda fick därför en tuff inledning på den tredje perioden, men kunde resolut städa av de fyra minuterna med en man mindre på banan. Eisbären fortsatte med intensiteten från den andra perioden och jagade ytterligare reduceringsmål.
Frölunda klarade av ytterligare två stycken boxplay under den tredje perioden som också blev en hackig period där inget av lagen kunde etablera något längre anfallsspel. Men med dryga minuten kvar satte Erik Thorell spiken i kistan när han sköt in 4-1 i tom bur, vilket också blev slutresultatet och därmed är Frölunda klara för årets CHL-slutspel med en återstående match kvar av CHL-grundserien!
Den sista grundseriematchen spelas den 14 Oktober i Göteborg där Frölunda ställs mot SC Bern från Schweiz i Frölundaborg!
Matchstatistik
Eisbären Berlin - Frölunda HC 1-3 (0-0, 1-3, 0-1)
Skott: 16-25 (3-12, 13-13, 13-9)
PIM: 8-12 (0-0, 2-6, 6-6)
Åskådare: 6 221
Period 1
-
Period 2
0-1 (24:31) | Erik Thorell (Linus Högberg, Max Friberg)
0-2 (27:20) | Henrik Tömmernes (Jacob Peterson)
0-3 (33:13) | Jacob Peterson (Max Friberg)
1-3 (37:55) | Leonhard Pföderl (Ty Ronning, Frederik Tiffels)
Period 3
1-4 (58:53) | Erik Thorell (Max Friberg, Nicklas Lasu)
Såhär ställde Frölunda upp
Erik Thorell - Jacob Peterson - Max Friberg
Jere Innala - Arttu Ruotsalainen - Filip Cederqvist
Max Lindholm - Theodor Niederbach - Ivar Stenberg
Isac Born - Nicklas Lasu - Max Westergård
Noah Hasa
Henrik Tömmernes - Dominik Egli
Linus Högberg - Filip Hasa
Isac Heens - Christian Folin
Oskar Wahlberg
Lars Johansson
(Tobias Normann)