Mäktig vändning bakom Frölundas seger över HV71
Publicerad:

En tung förstaperiod såg ut att bli fällande när Frölunda tog emot HV71, men 0-4 blev till slut 6-4 och tre nya poäng in på kontot.
Matchen mot HV71 började med att gästerna fick större delen av de 12 044 supportrarna i Scandinavium att hålla andan. Det när HV direkt på nedsläpp gick på mål och skickade iväg en puck som letade sig strax över ribban bakom Lasse Johansson, efter bara några sekunders spel. Men den suck av lättnad som då gick genom Scandinavium kom att bli en suck av besvikelse bara tre minuter senare. För efter slarv av Frölunda vände HV71 på spelet och skickade in pucken i mål till bortaledning med 1-0.
Knappt en och en halv minut efter ledningsmålet utökade gästerna när André Petersson skickade in 2-0.
Det blev allt annat än en önskad start och det skulle fortsätta gå tungt för FHC.
I matchens nionde minut åkte Otto Stenberg på en utvisning för hooking och med 40 sekunder kvar av boxplay kom matchens tredje mål. HV71 gick upp i en tremålsledning när Radan Lenc rakade in en retur i mål.
Det fanns dock läge för reducering, inte minst när man under 35 sekunder spelade fem mot tre. Men trots stundtals bra press i powerplay var avsluten mot mål för få och Frölunda fick se två stycken tvåminutare rinna ut, utan att man fått in en reducering. Istället var det gästerna från Småland som utökade sin ledning till 4-0 inför pausvilan.
Vändningen
I den andra perioden, där Fredrik Dichow placerades mellan stolparna istället för Lasse Johansson, blev en dubbelutvisning på gästerna öppningen för Frölunda.
Halvvägs in på mittenperioden hade HV71 tre spelare i utvisningsbåset, då tog det bara elva sekunder i spel fem mot tre innan Henrik Tömmernes skickade in sitt första mål för säsongen och reducerade till 4-1. Minuten senare såg kapten Max Friberg till att minska avståndet ytterligare när han på retur från David Edstroms skott slog in FHC:s andra mål för dagen.
De dubbla reduceringsmålen tvingade HV71 till time-out, men det gav gästerna allt annat än önskad effekt. För istället var det Frölunda som fortsatte på den nyinslagna vägen. Mindre än tre minuter efter timeouten höjde Malte Strömwall klubban vid blå och i en distinkt bana letade sig pucken rakt upp i krysset.
Frölunda åkte visserligen på en utvisning på Gustav Rydahl i slutskedet av perioden men spelade enkelt av den och ställningen 3-4 stod sig perioden ut. FHC hade knappat in, vänt matchbilden och gick till sista perioden endast ett mål bakom, trots mardrömsstarten i matchen.
Tredje perioden startade likt den andra, med ett böljande spel och längre sekvenser utan avblåsning. Men så när klockan närmade sig fem spelade minuter var matchen utjämnad. Med sitt första mål för säsongen, och hans första SHL-mål i karriären, såg Isac Heens till att kvittera till 4-4.
Kapten Max Friberg gjorde senare sitt andra mål för dagen och vändningen var ett faktum. Frölunda som låg under med fyra mål efter de första 20 minuterna hade med knappt åtta minuter kvar tagit ledningen med 5-4. Linus Öberg skrev, med tre minuter kvar att spela, slutresultatet till 6-4.
Kommande matcher
SHL | 2023.10.19, 19:00 | Linköping HC - Frölunda HC
SHL | 2023.10.21, 18:00 | Färjestad BK - Frölunda HC
SHL I 2023.10.24, 19:00 I Växjö Lakers - Frölunda HC
Matchstatistik
Frölunda HC - HV71 6-4 (0-4, 3-0, 3-0)
Skott: 33-19 (10-7, 15-8, 8-4)
PIM: 10-12 (2-4, 4-6, 4-2)
Åskådare: 12 044
Period 1
0-1 (03:50) | Henrik Borgström (utan assist)
0-2 (05:13) I André Petersson (Anton Strålman, Mikael Seppälä)
0-3 (09:59) I Radan Lenc (Isac Brännström, Henrik Borgström) PP1
0-4 (18:42) I Oskar Stål-Lyrenäs (Joonas Nättinen, Mattias Tedenby)
Period 2
1-4 (29:22) | Henrik Tömmernes (Otto Stenberg, Malte Strömberg) PP2
2-4 (30:40) I Max Friberg (David Edstrom, Linus Nässén) PP1
3-4 (33:31) I Malte Strömwall (Max Friberg, Henrik Tömmernes)
Period 3
4-4 (44:46) | Isac Heens (Erik Borg, Max Friberg)
5-4 (52:28) I Max Friberg (Linus Högberg, Linus Öberg) PP1
6-4 (57:11) I Linus Öberg (Isac Born, Gustav Rydahl)
Så här ställde Frölunda upp
Erik Thorell - Gustav Rydahl - Linus Öberg
Otto Stenberg - David Edstrom - Carl Klingberg
Max Friberg - Erik Borg - Malte Strömwall
Linus Nässén - Nicklas Lasu - Isac Born
Noah Hasa
Henrik Tömmernes - Filip Hasa
Linus Högberg - Tom Nilsson
Isac Heens - Christian Folin
Max Lindroth
Lars Johansson
(Frederik Dichow)