Straffseger mot Skellefteå

Publicerad: 3 min läsning

FHC HERR

Frölunda HC tog två poäng i en ganska tam toppstrid mot Skellefteå AIK, där slutsiffrorna skrevs 3-2 efter straffar.

Det mesta uppsnacket inför den här lördagen har givetvis handlat om hyllningen till Joel Lundqvist och upphissandet av #20, men det skulle också spelas en toppmatch i SHL. Efter en ca 40 minuter lång hyllningsceremoni och tillhörande tröjhissning (läs mer om den här) släpptes pucken för mötet mellan tabelltvåan Frölunda HC och trean Skellefteå AIK - och hemmalaget fick en kalasstart.

Några minuter in i en ganska god Frölundastart skrinnade Max Friberg loss för ett friläge, blev upphakad och fick med sig ett straffslag; vilket Samuel Fagemo tog vara på! "Fagge" bjöd på en effektiv variant där han tätt inpå mål tempoväxlade runt Strauss Mann och lade in pucken bakom densamme för 1-0 när matchen var dryga sju minuter gammal.

Det var en match som gick lite i vågor, hamnade i stiltje i ganska långa perioder som någon klassisk form av baksmälla från ceremonien. Gästerna höjde sig markant i mittakten och vände på steken för en 2-1-ledning, innan Samuel Johannesson avlossade ett fint avslut efter offensiv tekning och ordnade 2-2 inför den andra pausvila.

Extrapinnen kvar i Göteborg

Efter en ganska uddlös tredjeperiod så tvingades matchen till förlängning och till sist även straffar för att kunna avgöras, där Tobias Normann klev fram stort. Norrmannen räddade samtliga fyra straffar han fick emot sig och fick sedan se Filip Cederqvist göra straffläggningens enda mål, vilket innebar att Frölunda tog med sig extrapoängen den här kvällen.

- Oj, vilken dag det blev. Joel Lundqvist, vilken kapten. Det blir bra där uppe med Stefan Larsson, Niklas Andersson, Jörgen Pettersson och det där gänget. Någon behöver hålla ihop det där uppe, skönt och tryggt att kaptenernas kapten får hänga där. En fantastisk människa, spelade med hjärtat. Jag blir så sjukt imponerad av honom, han är lika proffsig nu som då, kommenterade Robert Ohlsson efter slutsignalen och utvecklade:

- Till matchen då, den kunde ha gått lite hur som helst var känslan. Vi blandade och gav lite, Tobbe (Normann) kom upp stort i straffläggningen och "Ceder" hittade ett sätt att avgöra. Vi behöver ta ett kliv framåt i spelet, men otroligt skönt att vinna mot ett lag som Skellefteå.

På frågan om hur det är att "slå på" skallen efter en lång, fin ceremoni svarade "Robban":

- Det är alltid en utmaning, vi försökte prata om det redan på bussresan hem från Linköping i torsdags. Vi tog upp det igen på träningen i går och lyfte det än mer i morse; att när röda mattan börjar rullas av så måste vi kunna slå på knappen och gå för det till 100%. Jag tycker ändå att vi gjorde det ganska bra från start i den första perioden, avslutade Robert.

Kommande matcher

2026.10.20, 19:00 | SHL | Frölunda HC - Djurgårdens IF (Biljetter)
2026.10.22, 19:00 | SHL | Rögle BK - Frölunda HC
2026.10.24, 18:00 | SHL | HV71 - Frölunda HC

Matchstatistik

Frölunda HC - Skellefteå AIK 3-2 efter straffar (1-0, 1-2, 0-0)
Skott: 16-23 (4-5, 5-12, 5-4, 1-2, 1-0)
PIM: 4-4 (0-2, 2-0, 2-0, 0-2)
Åskådare: 12044

Period 1
1-0 (07:11) | Samuel Fagemo (straffslag)

Period 2
1-1 (27:45) | Victor Stjernborg (utan assist)
1-2 (31:37) | Pär Lindholm (Arvid Lundberg, Valter Lindberg) PP1
2-2 (33:18) | Samuel Johannesson (Noah Hasa)

Period 3
-

Förlängning
-

Avgörande straffskytt: Filip Cederqvist, Frölunda HC

Så här ställde Frölunda upp:

Max Westergård - Nicklas Lasu - Max Friberg
Max Lindholm - Jacob Peterson - Samuel Fagemo
Filip Cederqvist - Bosse Meijer - Graeme Clarke
Erik Thorell - Noah Hasa - Mads Kongsbak Klyvø
Liam Dower Nilsson

Henrik Tömmernes - Samuel Johannesson
Linus Högberg - Filip Hasa
Stefan Milošević - Isac Heens
Zigge Bratt (A)

Tobias Normann
(Lars Johansson)

(A) = Akademispelare