Henrik Lundqvist och Frederik Andersen spelar semifinal i Stanley Cup – båda målvakterna slog igenom i Frölunda Indians.
Stanley Cup närmar sig final och i två av semifinallagen spelar två målvakter som fick sina respektive genombrott i Frölunda Indians.
Henrik Lundqvist började röra på sig i början av 2000-talet och vann två SM-guld med Frölunda (2003 och 2005) innan karriären i New York Rangers tog fart på allvar. 2012 blev 33-årige Lundqvist utsedd till ligans bäste målvakt, förra säsongen bar han sitt lag ända till Stanley Cup-final (förlust mot Los Angeles Kings), men inför nattens fjärde möte med Tampa Bay är han en aning ifrågasatt efter tolv insläppta mål på två matcher.
- Som lag betraktat kan vi göra det bättre och det gäller mig som målvakt också. Vi vinner inte om jag släpper in sex mål, säger Henrik Lundqvist till New York Post.
New York Rangers-coachen Alan Vigneault fick från samma tidning frågan häromdagen om han inte funderade på att bänka sin förstemålvakt i semifinal fyra och svarade så här:
- Är det verkligen en fråga?
Undermeningen var ett tydligt nej och så stort är förtroendet för Henrik Lundqvist i Rangers organisation och på hela Manhattan för övrigt.
För Frederik Andersen – i Frölunda säsongen 2010/2011 – är situationen en annan. Den store lugne dansken ligger i allra högsta grad bakom Anaheim Ducks 2-1-ledning i matcher mot Chicago Blackhawks. Andersen har varit en avgörande faktor i båda vinstmatcherna, men valde efter den senaste att lägga fokus på laginsatsen snarare än på sig själv.
- Vi var inte nöjda med förra matchen och vill verkligen visa att vi kan så mycket bättre, säger han till nhl.com.
Natten mot söndag tar Chicago emot Anaheim i semifinal 4.