J18: Söndagen avgör

Publicerad: 2013-03-23

Frölunda tog inga risker utan startade upp den andra kvartsfinalen med att skaffa sig en ledning med 3-0. Men trots att Brynäs reducerade två gånger i den första perioden och även hämtade in 4-2 till uddamålet, kom laget aldrig närmare. Frölunda gick ifrån till 7-3 och nu väntar en tredje och avgörande kvartsfinal i Frölundaborg på söndag klockan 13:00. Matchen sänds även på webben via www.livearena.com

Björn Liljander var märkbart nöjd med insatsen hos sina spelare, det hade ryggen mot väggen men visade med eftertryck att de inte är färdiga med sin säsong.

-Jag tycker att vi krigade på riktigt, riktigt bra. Alla spelade väldigt uppoffrande, jobbade och slet genom hela matchen. Vi fick en del utvisningar emot mot oss men trots det kunde hålla dem ifrån oss. Jag är väldigt stolt över hur spelarna kämpar för varandra och när det som bäst behövdes, höjde de sig den sista lilla biten. Vi startade starkt och fick 3-0. Sedan fick de 3-1 i powerplay och gjorde även 3-2 i den första perioden. Det var en hel del nerv och puls i den andra perioden, vi gjorde 4-3 och de reducerade igen. Men när vi fick 5-3 i slutet av den andra perioden och kunde göra 6-3 i boxplay, då kändes det som att vi var hemma. Nu blir det ännu en match i morgon, det är väldigt inspirerande, säger Björn Liljander.

I morgon klockan 13 ska det avgöras vilket av lagen som får åka till Örebro i påskhelgen och ska man leta efter tecken, så kommer Björn Liljander med medaljgaranti. Under sina tre säsonger som ansvarig för Frölundas J18 har han vunnit två brons och ett guld.

-Det är absolut inget som jag tänker på i detta läget. Allting som händer framåt är en bonus. Samtidigt är det dessa matcher vi tränar en hel säsong för. Detta är en viktig del i spelarnas utbildning och man får många svar i de täta slutspelsmatcherna. Killarna hade stor press på sig men gick ut och presterade när det som bäst behövdes. Vi tog kommandot i vår egen arena och visade att ingenting är enkelt i Frölundaborg. Nu ska vi ladda ordentligt, äta och vila och göra oss beredda på nästa match. Det ska bli fantastiskt roligt.

skribent Joachim Aronsson
STOLTA HUVUDPARTNERS
OFFICIELLA LEVERANTÖRER