Ispremiär 3 augusti
Publicerad:

Frölunda Indians försäsong är satt och 3 augusti inleds den.
Barmarksträningen under fystränaren Pär Edlunds ledning är igång sedan någon månad tillbaka och avslutas först veckan efter midsommar.
I början av augusti är a-laget tillbaka från semestern och som vanligt inleds säsongen med en öppen första isträning i Frölundaborg – 3 augusti.
Fem dagar senare spelar Frölunda första matchen för säsongen – mot Färjestad i Stenungsund – och hinner med en till (HV 71) innan det blir allvar, gruppspelsmatch ett i CHL mot engelska Sheffield Steelers i Frölundaborg.
Faktum är att hela CHL-gruppspelet hinner spelas innan SHL-premiären i Scandinavium mot nykomlingen Rögle 17 september.
Biljetter till försäsongspremiären mot Färjestad i Stenungsunds arena (16.00) går redan nu att köpa via den här länken.
Frölundas försäsong:
3 augusti: Ispremiär, Frölundaborg.
8 augusti: Frölunda-Färjestad, Stenungsund.
14 augusti: Frölunda-HV 71, Halmstad.
20 augusti: Frölunda-Sheffield Steelers, CHL (Frölundaborg).
21 augusti: Frölunda-Rögle, Kungsbacka.
26 augusti: Frölunda-Karlskoga, Kungsbacka.
28 augusti: Frölunda-Jyp Jyväskylä, CHL (Frölundaborg).
3 september: Jyp Jyväskylä-Frölunda, CHL (borta).
5 september: Sheffield Steelers-Frölunda, CHL (borta).
10 september: Växjö-Frölunda, Växjö.
17 september: SHL-premiär, Frölunda-Rögle (Scandinavium).