Statyomröstningen överlämnad

Publicerad: 2012-12-20

Så var det överlämnat och klart!

Frölundapublikens önskemål om en hockeystaty i Göteborg, med Henrik ”Henke” Lundqvist, är nu formellt överlämnad till kulturnämnden i Göteborg.

Överlämnandet skedde i eftermiddags på Göteborgs Stadsmuseum. Anderz Larqvist, Frölundas klubbdirektör lämnade över resultatet av omröstningen till Thomas Martinsson (ordf) och Kristina Tharing (v ordf) i kulturnämnden.

I samband med överlämnandet berättade också Larqvist kort om att idén till en hockeystaty i Göteborg från början kommer från Frölundas supportrar och att klubben sedan jobbat fram statyidén till dagens överlämning.

Nu har Frölunda lämnat över resultatet av omröstningen till kulturnämnden, som kommer att hantera fortsättningen av "Frölundastatyn", dvs om det blir nån staty, när det i så fall blir en staty och var den i så fall ska stå. Formellt är det Charles Felix Lindbergs fond som avsätter medel för den här typen av kulturell utsmyckning i Göteborg. Men ärendet hanteras inledningsvis av kulturnämnden i Göteborg. 

Frölunda HC tackar återigen alla som deltog i omröstningen. HÄR kan du läsa mer om Frölundastatyn.

Bilden ovan:
Från vänster Anderz Larqvist, Kristina Tharin och Thomas Martinsson.

Informationschef Peter Gyllander
STOLTA HUVUDPARTNERS
OFFICIELLA LEVERANTÖRER