Förlust i genrepet

Publicerad: 3 min läsning

FHC HERR

Försäsongen är över. Under torsdagskvällen föll Frölunda i genrepet mot Malmö Redhawks med 1–3 och får därmed summera en försäsong med tre segrar och en förlust.

Kungsbacka ishall stod som skådeplats när Frölunda spelade sin sista träningsmatch innan tävlingssäsongen drar igång på allvar. Efter segrar mot HV71, Leksand och Färjestad hade göteborgarna chansen att avsluta försäsongen obesegrade när Malmö Redhawks stod för motståndet.

Det var dock gästerna som inledde starkast. Frölunda hade tidigt problem att hantera gästernas fart in i anfallszonen och efter drygt fyra minuter kom matchens första powerplay.

Linus Nässén åkte ut efter en knätackling i försvarszonen och efter lite ordväxling lagen emellan fick även Filip Cederqvist sätta sig i utvisningsbåset. Malmö fick därmed spela fem mot tre – och tog vara på möjligheten. Kaski drog till med ett slagskott från backposition som gick förbi en täckt Tobias Normann i Frölunda-kassen och gav gästerna ledningen. 

Det var sedan Malmö som dikterade spelet under perioden. Gästerna tog sig gång på gång snabbt in i Frölundas försvarszon och med drygt sex minuter kvar att spela fick de dessutom chansen att utöka ledningen. Ett slarvigt pucktapp i anfallszon gav Oskar Eklind ett friläge och domarna pekade på straffpunkten. Normann läste Eklinds försök och räddade straffen – och höll Frölunda kvar i matchen.

Mot slutet av perioden vaknade Frölunda till och fick till slut chansen i powerplay. Där kom också kvitteringen. Noah Hasa skickade ner pucken längs kortsidan och Malmö-målvakten missbedömde studsen. Pucken studsade ut till en helt fri Samuel Fagemo, som fick öppet mål och kunde lägga in 1–1.

Frölunda steppade upp under den andra perioden och blev mer aggressivt i sin forecheck, vilket skapade problem för Malmöförsvaret. De hetaste Frölunda-lägena stod förstakedjan, med Samuel Fagemo i spetsen, för. Några mål för Frölunda blev det dock inte under perioden. 

I stället skulle Malmö ta ledningen på nytt. Med drygt fem minuter kvar av perioden fick Lauri Pajuniemi pucken och trampade genom mittzonen. Väl inne i anfallszonen, uppvaktad av två Frölundaförsvarare, fick finländaren iväg ett lågt handledsskott som smög sig in mellan Tobias Normanns stöt- och benskydd.

Frölunda tryckte på under slutminuterna, men lyckades inte få hål på Malmö. Gästerna gick därmed till periodpaus med en 2–1-ledning.

Säsongens första förlust 

Det var inte Frölundas kväll. Den tredje perioden blev en tillknäppt historia och drygt åtta minuter in kunde Malmö utöka sin ledning till 3–1. Axel Sundberg höll sig framme och fångade upp pucken framför Frölundas mål efter en tilltrasslad situation. 

Frölunda plockade därefter ut Tobias Normann i ett försök att få till en kvittering, men pucken ville inte in. Malmö höll undan och därmed kom säsongens första förlust för Frölunda.

Kvällens match markerade slutet på försäsongen. Nu väntar gruppspel i CHL innan SHL-premiären den 19 september.

Kommande matcher

2026.09.04, 19:00 | CHL | Frölunda - SaiPa Lappeenranta | Frölundaborg (biljetter)
2026.09.06, 15:00 | CHL | Frölunda - KooKoo Kouvola | Frölundaborg (biljetter) 
2026.09.10, 19:30 | CHL | Kölner Haie - Frölunda | LANXESS Arena 

Matchstatistik

Frölunda HC - IF Malmö Redhawks 1-3 (1-1, 0-1, 0-1)
Skott: 34-18 (9-8, 16-3, 9-7)
PIM: 6-8 (4-4, 0-2, 2-2)
Åskådare: 1602

Period 1
0-1 (03:50) | Oliwer Kaski (Fredrik Händemark, Janne Kuokkanen)
1-1 (17:26) | Samuel Fagemo (Noah Hasa) 

Period 2
1-2 (34:44) | Lauri Pajuniemi (Fredrik Händemark) 

Period 3
1-3 (48:22) | Axel Sundberg 

Så här ställde Frölunda upp:

Patrik Puistola - Jacob Peterson - Samuel Fagemo
Filip Cederqvist - Linus Nässén - Oskar Olausson
Max Westergård - Bosse Meijer - Max Friberg
Mads Kongsbak Klyvø - Noah Hasa - Adam Nömme

Henrik Tömmernes - Filip Hasa
Isac Heens - Samuel Johannesson
Linus Högberg - Tom Nilsson

Tobias Normann
(Hampus Flodqvist)