Äntligen hemma
Publicerad: 2 min läsning

Mot HV71 spelar Elisa Holopainen sin sista match för Frölunda.
Det var ett tag sedan damlaget spelade i Frölundaborg, 25 september för att vara exakt. En månad utan SDHL-hockey i stan, men nu är det dags och HV71 står för motståndet.
- Skönt att få spela inför vår hemmapublik igen, säger assisterande tränaren Marcus Anselm som fått se poängen ramla in de senaste veckorna, tre raka segrar:
- Vi har ju spelat bra hela säsongen, nu har vi fått utdelning och det går absolut åt rätt håll.
I det lag som ställs mot HV71 på onsdagskvällen finns två spelare som skall representera Team 18 dam som JVM-genrepar i Bratislava, Slovakien, i början av november: Moa Stridh och Maja Stäring.
Ytterligare tre Frölundaspelare finns med i förbundskapten Andreas Karlssons trupp: Vera Svedung, Nike Bondesson och Selma Lindén.
- Kul att vi får med fem tjejer och att alla är från regionen. Det är ett kvitto på att vi och regionsklubbarna gör bra saker och att vår U19-verksamhet under Karin Svedberg och Christian Anderssons ledning fungerar, säger Marcus Anselm.
Elisa Holopainen spelar på onsdagskvällen sin sista match för Frölunda - föreningen önskar henne lycka till i PWHL och New York Sirens.
Biljetter till Frölundas match mot HV71 i Frölundaborg på onsdagskvällen, nedsläpp 19.00, går att köpa via den här länken.
Insläpp i arenan från 18.00 – restaurangen är inte öppen, men kioskerna.