Upp på hästen igen

Publicerad:

FHC HERR

Segersviten är bruten, men ambitionen är att starta en ny mot Luleå i Scandinavium.

Linköping stannade Frölunda på tolv raka segrar. Gott så, men en förlust svider alltid.

- Det är surt och planen är att studsa tillbaka direkt, säger coach Robert Ohlsson som inte riktigt har känt igen sitt lag de fyra senaste omgångarna:

- Vi sitter inte riktigt ihop. Mot Linköping senast fungerade inte defensiven som den skall. Offensivt såg det okej ut, men vi saknade spets.

Luleå, som Frölunda tar emot i Scandinavium på torsdagskvällen, är i lite samma läge. Formstarkt på lite längre sikt, men förlust i de två senaste matcherna.

- För oss är det viktigt att komma upp på vinnarspåret igen, menar Robert Ohlsson.

Ivar Stenberg och Max Westergård är på väg hem från junior-VM i USA och är inte aktuella för spel torsdag och lördag.

Biljetter till Frölundas hemmamatch mot Luleå på torsdagskvällen (19.00) går att köpa via den här länken.

Med tanke på vädret: lägg extra tid på resandet till Scandinavium och åk gärna kollektivt.

Det tillämpas selektiv visitation i entréerna och endast väskor mindre än 40x40x20 centimeter är tillåtna in i arenan.

Peter Kymmer