Verksamheten växer med en analytiker
Publicerad:

Frölunda HC är regerande svenska mästare i SDHL och laget går in i säsongen med ett favoritskap över sig. Det tog tre år för Frölunda HC att hamna högst upp – men resan har bara börjat. Nu rekryteras en ny ledare för fortsatt utveckling.
– Detta blir en ny grej för oss som testas denna säsong. Vi utvecklar ledarsidan, säger sportchef Kim Martin Hasson.
Kim Martin Hasson och Erika Holst, sportchef och huvudtränare, har hämtat in en ny ledare till sin stab. Förstärker gör den rutinerade ledaren, senast som bland annat tränare och GM för Linköpings damsida, Madeleine Östling. ”Madde”, som hon kallas, kommer in som analytiker. Detta innebär att hon kommer att detaljstudera matcherna, leverera ett helikopterperspektiv och fungera som ett bollplank till ledarstaben som dagligdags jobbar med spelarna.
– Madeleine har mycket erfarenhet. Dels som tränare i olika SDHL-lag men också som head coach på U18-VM. De senaste åren har hon haft en paus från hockeyn men nu kommer hon tillbaka med en roll hos oss, säger Kim Martin Hasson.
SDHL-säsongen startar den 5 september borta mot Luleå.
Matcherna kommer den här säsongen att sändas på Youtube.