Seger i första semin
Publicerad:

Frölunda HC tog hem den första CHL-semifinalen mot Brynäs IF, 2-0.
Frölunda HC begav sig till Gävle för det första mötet i Champions Hockey League-semifinalen mot Brynäs IF och hade med sig två efterlängtade förstärkningar i Ivar Stenberg och Max Westergård, som var tillbaka i spel efter sitt äventyr i Minnesota och junior-VM. Det skulle inte ta mer än en halv period innan Ivar tog för sig av showen och ställde sig i rampljuset. I spel fem mot fyra fick han pucken av Linus Högberg, tog en båge in i vänstra tekningscirkeln och pricksköt in ledningspucken, 1-0, med ett elegant avslut.
Matchen hade det mesta och slutspelskänslorna gick inte att ta miste på, det smällde friskt och var hett i såväl närkamper som avblåsningar. En som verkligen hade vaknat på rätt sida den här dagen var Lars Johansson, som var helt omöjlig för hemmalaget att slå hål på.
Det var en tight drabbning där Frölunda gjorde det allra mesta rätt och höll Brynäs ifrån sig på ett starkt sätt. Halvvägs in i den tredje perioden utökade Max Friberg ledningen till 2-0, även det i numerärt överläge, och såg till att Frölunda hade kopplat ett bra grepp inför returen i Frölundaborg om en vecka.
Brynäs gjorde ett bra försök att pusha för att få hål på Lars Johansson i slutskedet, men utan att lyckas. Lasse räddade samtliga 17 skott och höll sin andra nolla den här säsongen (med SHL inräknat). Returen går av stapeln nästa tisdag, 20 januari. Biljetter köper du via den här länken.
- Det är skönt att vara tillbaka i Frölunda, det tar lite tid att komma tillbaka i spelsystemet och så där, men det kändes bra, kommenterade Ivar Stenberg i Viaplay efter slutsignalen och utvecklade:
- Det är mycket mer fram och tillbaka i juniorhockeyn medan det i SHL (och CHL) är väldigt kontrollerat och lite mer svårspelat. Jag kanske inte gjorde min bästa match idag, men det var skönt att kunna bidra med mål, avslutade Ivar.
Den här matchen var för övrigt Nicklas Lasus 92:a match i Champions Hockey League, med det klev han förbi Ryan Lasch och Arvid Lundberg (båda 91 matcher) för att numera inneha titeln för flest spelade matcher i turneringens historia. Bara en sådan sak.
Kommande herrmatcher
2026.01.15, 19:00 | SHL | Timrå IK - Frölunda HC
2026.01.17, 15:15 | SHL | Djurgårdens IF - Frölunda HC
2026.01.20, 19:00 | CHL, Semi 2 | Frölunda HC vs Brynäs IF (Biljetter)
Matchstatistik | Semifinal 1:2
Brynäs IF - Frölunda HC 0-2 (0-1, 0-0, 0-1)
Skott: 17-28 (7-10, 5-8, 5-10)
PIM: 6-12 (4-4, 0-2, 2-6)
Åskådare: 4887
Period 1
0-1 (10:32) | Ivar Stenberg (Linus Högberg, Max Lindholm) PP1
Period 2
-
Period 3
0-2 (49:32) | Max Friberg (Jere Innala, Henrik Tömmernes) PP1
Så här ställde Frölunda upp:
Jere Innala - Arttu Ruotsalainen - Noah Dower Nilsson
Max Lindholm - Theodor Niederbach - Ivar Stenberg
Linus Weissbach - Noah Hasa - Max Friberg
Isac Born - Nicklas Lasu - Filip Cederqvist
Max Westergård
Henrik Tömmernes - Dominik Egli
Linus Högberg - Tom Nilsson
Isac Heens - Filip Hasa
Eric Norin
Lars Johansson
(Tobias Normann)