OT-förlust i första kvarten
Publicerad:

Den första kvartsfinalen mellan Frölunda HC och Luleå Hockey var jämn, dramatisk och avgjordes efter förlängning, där gästerna drog längsta strået och vann med 3-2.
Scandinavium stod uppdukat, redan i går inleddes damernas finalserie mot Brynäs IF och på måndagskvällen skulle herrarnas kvartsfinalserie mot Luleå Hockey inledas. För bara några veckor sedan möttes lagen senast i en match med slutspelskaraktär, när Champions Hockey League-finalen avgjordes i samma arena och Frölunda HC bärgade sin femte CHL-titel i historien.
Den här kvällen var förutsättningarna något annorlunda, Luleå kom direkt ifrån play in-spel mot Örebro Hockey medan Frölunda har haft spelfritt sedan förra lördagen, så det var ganska väntat att det skulle vara lite skillnad på intensitet och stämmet i spelet. Faktum är att Frölunda dock motbevisade den tesen i inledningen av matchen, för hemmalaget inledde piggt, starkt och stod för en fin akt med en framåtlutad attack mot mål där man utmanade Matteus Ward i kassen vid ett par tillfällen. Trots det var det ändå gästerna ifrån Norrbotten som skulle öppna målskyttet den här kvällen, när Eetu Koivistoinen lade in en puck mot mål som letade sig in förbi Tobias Normann via Linus Högbergs skridsko när 08:20 var spelat av matchen.
Kvitteringen låg i luften och när gästernas Isac Hedqvist satt på botbänken kom 1-1. Max Lindholm skickade in mot mål, där Filip Cederqvist stod placerad och styrde in trissan bakom Ward.
- Mitt jobb är bara att försöka skymma så mycket jag kan så han (Ward) missar passningar, skott och liknande. Jobbet framför kassen är något man måste göra för att vinna de här tighta matcherna, vi har pratat mycket om det. Skönt att pucken gick in, alltid kul att göra mål, nu bygger vi vidare på det, kommenterade målskytten Cederqvist i TV4 i första paus och utvecklade:
- Vi är lite ringrostiga, vi har inte spelat på tio dagar, men tycker vi gör en bra period. Skönt att ha gjort första, det är bara att tugga in i det ordentligt nu.
Luleå återtog ledningen i en jämn och ganska svängig mittperiod, där Isac Hedqvist dök upp på en lös puck bakom Normann och satte gästerna i förarsits igen, knappa kvarten in i mittakten. Det var en period där Frölunda hade väldigt svårt att ta sig in i slottet och besvärligheter att luckra upp Luleåförsvaret för att skapa de där riktigt stora målchanserna, men den matchbilden skulle ändras radikalt i den tredje perioden.
Tight och dramatiskt, i vanlig ordning
I den tredje perioden hittade Frölunda verkligen in i matchen, kom ut hungriga som iglar och satte press mot motståndarmålet från första byte - och kvitterade tidigt.
Ivar Stenberg vann loss pucken i sarghörnet, åkte ned bakom mål och lade pucken till bortre stolpen där Noah Dower Nilsson dök upp och rakade in 2-2-pucken när perioden bara var tre minuter gammal.
Och som det skapades lägen därefter.
Filip Cederqvist fick halvträff från nära håll så pucken gick strax över, Jacob Peterson missade precis pucken i ett direktskottsläge, och så fortsatte det.
I periodens slutskede kom den riktiga forceringen, när Luleå ådrog sig en utvisning för att ha haft för många spelare på banan när bara 2,5 minut återstod. Frölundas jakt på ett segermål intensifierades enormt under slutminuten, där man under 54 sekunder avlossade nio skott mot gästernas målbur - men utan att lyckas få pucken förbi ett febrilt uppoffrande Luleåförsvar. Precis som i CHL-finalen lös därmed 2-2 på tavlan efter 60 spelade minuter och tvingade den första kvarten till förlängning.
Väl där slog gästerna till några minuter in i ett numerärt överläge, när Anton Levtchi rakade in ett direktskott ifrån höger och säkrade den första segern för norrbottningarna i den här serien.
- Inte nöjd över att förlora så klart, jag tycker om vår första period där vi styrde mycket av det som skedde. Svårt att veta ifall vi skulle vara med från start efter så långt uppehåll, men det tycker jag absolut att vi var, kommenterade huvudtränare Robert Ohlsson efter slutsignalen och utvecklade:
- Jag tycker vi går ned oss i andra men höjer oss å andra sidan rejält i tredje där vi gör mycket riktigt bra. Det är en jämn match, vi behöver repa mod tills på onsdag, avslutade "Robban".
Redan på onsdag spelas seriens andra match, även den i Scandinavium. Säkra din plats till den matchen via den här länken.
Kommande herrmatcher
2026.03.25, 19:00 | Kvart 2:7 | Frölunda - Luleå (biljetter)
2026.03.27, 19:00 | Kvart 3:7 | Luleå - Frölunda
2026.03.29, 15:00 | Kvart 4:7 | Luleå - Frölunda
2026.03.31, 19:00 | Kvart 5:7 | Frölunda - Luleå (biljetter släpps så fort vi vet att en femte match krävs)
2026.04.02, 19:00 | Kvart 6:7 | Luleå - Frölunda
2026.04.04, 15:15 | Kvart 7:7 | Frölunda - TBD (biljetter släpps så fort vi vet att en sjunde match krävs)
Matchstatistik | Kvart 1:7
Frölunda HC - Luleå Hockey 2-3 OT (1-1, 0-1, 1-0, 0-1)
Luleå leder med 1-0 i matcher
Skott: 30-24 (8-4, 11-15, 10-2, 1-3)
PIM: 6-8 (2-2, 2-4, 0-2, 2-0)
Åskådare: 10 562
Period 1
0-1 (08:20) | Eetu Koivistoinen (Linus Omark, Mathias Bromé)
1-1 (13:19) | Filip Cederqvist (Max Lindholm, Henrik Tömmernes) PP1
Period 2
1-2 (34:07) | Isac Hedqvist (Oskari Laaksonen)
Period 3
2-2 (43:01) | Noah Dower Nilsson (Ivar Stenberg, Theodor Niederbach)
Förlängning
2-3 (67:05) | Anton Levtchi (Oskari Laaksonen, Mathias Bromé) PP1
Så här ställde Frölunda upp:
Filip Cederqvist - Jacob Peterson - Max Friberg
Isac Born - Nicklas Lasu - Noah Hasa
Jere Innala - Arttu Ruotsalainen - Max Lindholm
Noah Dower Nilsson - Theodor Niederbach - Ivar Stenberg
Erik Thorell
Henrik Tömmernes - Samuel Johannesson
Linus Högberg - Tom Nilsson
Isac Heens - Christian Folin
Filip Hasa
Tobias Normann
(Lars Johansson)