Tre starka poäng i Timrå

Publicerad:

FHC HERR

Ett starkt Frölunda HC bars ånyo på ett starkt special teams och plockade tre poäng i och med en 2-1-seger borta mot Timrå IK.

Frölunda HC stannade i Medelpad mitt i denna veckans roadtrip (startade i Gävle i tisdags, avslutas i Stockholm på lördag) och stod för en oerhört solid insats i bortamötet med Timrå IK. Man sattes på prov redan i och med ett numerärt underläge redan i matchens inledande minut, men städade av det och tog istället fart framåt av det. Bara några minuter senare, knappt sex minuter in i matchen, var det istället Frölundas tur att spela powerplay - och tog ledningen tack vare en spelare som är i storform.

Jere Innala är en av ligans poängbästa spelare på bortaplan och hade inför kvällens match gjort poäng i fem matcher i följd (Champions Hockey League inkluderat), i säsongens två tidigare möten med Timrå hade han dock kammat noll. Den här kvällen bröts den trenden.

Med 6:16 spelat av matchen fick han pucken serverad av Henrik Tömmernes och skickade in ett exceptionellt direktskott ifrån högra tekningscirkeln för en tidig Frölundaledning.

- Det känns tryggt med spelet i powerplay, jag får en bra passning av Henrik (Tömmernes) så det var gött att den satt, kommenterade målskytten Innala i TV4 i paus.

Normann trivs i Timrå

Frölunda byggde vidare på en stabil insats i Gävle i tisdags (2-0-seger i den första Champions Hockey League-semifinalen mot Brynäs IF) och gjorde en snudd på lika stabil insats den här torsdagen, även om Timrå växte in i kampen ju längre den gick. Stundtals i den tredje perioden kopplade hemmalaget ett starkt grepp om pucken och bosatte sig i anfallszon, men utan att särdeles ofta komma till de riktigt stora målchanserna. När de väl kom dit så var Tobias Normann i vägen - han som ju klev in i fjolårets avgörande kvartsfinal och spikade igen, i just SCA Arena.

Spika igen skulle "Tobbe" trots allt inte få göra den här kvällen, för efter att Arttu Ruotsalainen dykt upp först på en retur och rakat in 2-0-pucken så hittade så småningom Timrås Emil Pettersson nätmaskorna bakom Normann när drygt tre minuter återstod av den tredje perioden för en 1-2-reducering och nerver. Men, Frölunda boxade ut starkt, höll undan och plockade samtliga tre poäng den här kvällen.

- Det blev lite jämnare i slutet än vad vi hoppades på, de fick lite powerplay och skapade tryck i det. Men det är starkt av oss att reda ut det (två minuter i spel tre mot fem, red. anm.) och jag tycker vi avslutar riktigt stabilt och starkt efter det, kommenterade just Normann i TV4 efter slutsignalen.

- Vi ser mer ut som oss själva igen efter några sämre matcher. Sen, vi möter riktigt bra lag i varje match, SHL är en alldeles för bra liga för att man ska kunna "cruisea" sig igenom, vi är ödmjuka i det men också nöjda när det ser bra ut som i kväll.

- Jag tycker att jag gör en stabil match och tävlar bra, men jag har ett grymt bra lag framför sig som kastar sig i skottlinjen och tar klubbor framför mig. Det är en enormt tacksam uppgift att stå i mål i Frölunda, avslutade Tobias.

Kommande herrmatcher

2026.01.17, 15:15 | SHL | Djurgårdens IF - Frölunda HC
2026.01.20, 19:00 | CHL, Semi 2 | Frölunda HC vs Brynäs IF (Biljetter)
2026.01.22, 19:00 | SHL | Frölunda HC - Skellefteå AIK (Biljetter)

Matchstatistik

Timrå IK - Frölunda HC 1-2 (0-1, 0-0, 1-1)
Skott:
 24-13 (7-5, 5-5, 12-3)
PIM: 8-12 (6-4, 2-4, 0-4)
Åskådare: 5394

Period 1
0-1 (06:16) | Jere Innala (Henrik Tömmernes, Nicklas Lasu) PP1 

Period 2
-

Period 3
0-2 (53:03) | Arttu Ruotsalainen (Jere Innala)
1-2 (56:43) | Emil Pettersson (Anton Heikkinen, Simon Forsmark)

Så här ställde Frölunda upp:

Linus Weissbach - Nicklas Lasu - Max Friberg
Jere Innala - Arttu Ruotsalainen - Filip Cederqvist
Max Lindholm - Theodor Niederbach - Ivar Stenberg
Isac Born - Noah Hasa - Noah Dower Nilsson
Måns Toresson [A]

Henrik Tömmernes - Dominik Egli
Linus Högberg - Tom Nilsson
Isac Heens - Filip Hasa
Eric Norin

Tobias Normann
(Lars Johansson)

[A] = Akademispelare