Vinna eller försvinna
Publicerad:

Frölundas U20 föll återigen med uddamålet efter en förlängningsrysare i Frölundaborg i match 2 av finalserien mot Djurgårdens IF. Nu är det vinna eller försvinna som gäller för Frölunda när lagen möts igen nu på lördag.
Precis som igår kom Frölunda ut starkt i öppningsminuterna. Laget flyttade pucken snabbt och skapade ett par farliga chanser omgående. Djurgården vaknade också till och fortsatte på den inslagna vägen från gårdagens match genom att pressa högt och intensivt mot ett Frölunda som spelade med små marginaler i egen zon.
Djurgården tog över mer och mer och vårdade pucken väl i Frölundas försvarszon. Tur var då att Ludvig Gromell stod i Frölundakassen, som stod för ett par riktigt vassa räddningar under den första perioden. Som när han på TV-manér plockade ner ett backhandskott från Djurgårdens Viggo Björk, eller den fina stöträddningen i ett friläge mot Theo Stockselius.
Under gårdagens match hade Frölunda stora problem i powerplayspelet – men idag fick laget bättre utdelning. Även om periodens första powerplay blev misslyckat bjöd Mads Kongsback Klyvö på en riktig delikatess i det andra powerplayet. Mads fick pucken strax ovanför den högra tekningscirkeln, där en Djurgårdsförsvarare åkte upp för att pressa. Med en fin kroppsfint tog han sig förbi försvararen, och snabbt hittade han över till andra kanten där Liam Elofsson stod placerad. Elofsson drog till direkt och kunde skicka in ledningspucken till 1–0 bakom Hugo Severgårdh i Djurgårdskassen.
Elofssons ledningsmål stod sig perioden ut – men tyvärr skulle matchens andra akt handla om gästerna från Stockholm.
Djurgården fortsatte med sin intensiva forecheck och klev ofta högt med flera spelare när Frölunda försökte få till uppspel. Allt som oftast fastnade pucken i Frölundas zon, och Ludvig Gromell stod även i den här perioden för ett par fina räddningar.
Frölunda hittade tillbaka i slutet av perioden. Laget gick tillbaka till grunderna och fick ner pucken djupt i Djurgårdens zon, där man skapade ett par lägen – men utan resultat. I stället skulle Djurgården kvittera i slutsekunderna av perioden.
Pucken fastnade på nytt i det högra sarghörnet i Frölundas zon, där Djurgårdens Arvid Drott till slut vann pucken, transporterade den bakom mål och sedan hittade fram till Fred Nord, som stod placerad i slottet. Gromell hann inte rädda den här gången, och när lagen gick ut i periodpaus var det alltjämt 1–1 på tavlan inför sluttampen av matchen.
Förlängningsrysare
Trots flera lägen i powerplay i den tredje perioden var det inte Frölundas kväll i dag heller. Göteborgarna försvarade sig väl, och tack vare den storspelande Ludvig Gromell i målet stod sig 1–1 hela perioden ut.
Tyvärr för Frölundas del kom avgörandet i förlängningen. Till skillnad från SHL-slutspelet spelas det tre mot tre i tio minuter i U20:s slutspel, följt av straffar. När förlängningen var drygt fyra minuter gammal ställde Djurgården om och kom i en två mot en. Gromell stod för ytterligare en bra räddning, och Frölunda var tvungna att rensa ut pucken ur den egna zonen.
I samma stund åkte två Frölundaspelare mot båset för att byta, och då tog Djurgården vara på läget och ställde på nytt om i en två mot en. Theo Stockselius kom från vänster och hittade över till Arvid Drott, som gjorde det avgörande 2–1-målet.
Förlusten innebar att Frölunda nu ligger under med 0–2 i matcher och är tvungna att vinna nästa match, som spelas nu på lördag i Stockholm, för att hålla säsongen vid liv.
Kommande U-20 matcher
2026.04.18, 17:00 | Final 3:7 | Djurgårdens IF - Frölunda HC
2026.04.19, 13:00 | Final 4:7 | Djurgårdens IF - Frölunda HC
2026.04.21, 18:00 | Final 5:7 | Frölunda HC - Djurgårdens IF
Matchstatistik | Final 2:5
Frölunda HC - Djurgårdens IF 1-2 (1-0, 0-1, 0-0, 0-1)
Djurgården leder med 2-0 i matcher
Skott: 27-37 (14-12, 8-13, 5-12, 1-2)
PIM: 4-10 (0-4, 2-0, 2-6, 0-0)
Åskådare:
Period 1
1-0 (17:35) | Liam Elofsson (Mads Kongsback Klyvö, Max Westergård)
Period 2
1-1 (39:24) | Fred Nord (Arvid Drott)
Period 3
-
Period 4
1-2 (63:53) | Arvid Drott (Theo Stockselius)
Så här ställde Frölunda upp:
Liam Elofsson - Måns Toresson - Max Westergård
Axel Järnstedt - Alexander Eklöf - Mads Kongsbak Klyvö
Zacharias Käll - Alexander Eklöf - Ville Oksanen
Gustav Gäbel - Neo Eriksson - Tim Mandic
Felix Selindh
Axel Bröngel-Larsson - Vilmer Hagelin
Gian Meier - Oskar Wahlberg
Alfred Persson - Emil Carlén
Vincent Odén
Ludvig Gromell
(Hugo Laring)