På’t igen
Publicerad:

Det blir vardag snabbt för de färska CHL-mästarna – SHL-möte med Rögle i Scandinavium.
Frölunda lyfte CHL-bucklan för femte gången i Scandinavium sent tisdag och matchar igen på torsdagskvällen. En ledig dag blev det och inte ens det för Nicklas Lasu som körde ett lätt pass i Frölundaborg på onsdagen.
- Det blir en utmaning att ladda om, men vi får använda oss av energin vi fick av finalen, säger 36-åringen som varit delaktig i fyra av Frölundas fem CHL-titlar:
- Det här var första gången jag kunde njuta på riktigt och verkligen suga in hur glada mina lagkamrater var.
SHL är inne på slutvarvet och för Frölunda återstår fem matcher innan grundserien summeras på lördag i nästa vecka.
Biljetter till Frölundas två återstående hemmamatcher den här veckan, mot Rögle (torsdag) och Timrå (lördag), går att köpa via den här länken.
Väskor mindre än 40x40x20 centimeter är välkomna in i arenan och det förkommer selektiv visitering i entrén.
Notera: Det går inga spårvagnar mellan Ullevi Norra och Korsvägen mellan den 2 och 30 mars, bussar ersätter på sträckan.