Klassikermöte, igen

Publicerad:

FHC HERR

Frölunda är tillbaka i Scandinavium och gästas på tisdagskvällen av anrika Brynäs IF.

Djurgården, Färjestad och HV71 i förra veckan. Brynäs i inledningen av den här. Frölunda spelar klassiker-matcher på löpande band just nu och fortsätter på det spåret resten av veckan – Skellefteå borta på torsdag och Leksand i Scandinavium på lördag.

Inför den här säsongen och på upptaktsträffen i Stockholm i början av september pekade förhandstipsen i en tydlig riktning, mot ett Niklas Bäckström-förstärkt Brynäs.

Gävlelaget har inledningsvis inte levt upp till de förväntningarna, fem poäng på de sex första omgångarna och förlust i två raka matcher.

- Vi måste ut och göra jobbet. Det kommer att bli en tuff match mot ett lag med spets, säger Noah Hasa och bekräftar det alla ser, att serieledande Frölunda mår ganska bra:

- Vi är en riktigt tajt grupp som satt spelidén, men det finns fortfarande detaljer att gnugga på.

Som disciplinen, coach Robert Ohlsson tycker det togs alldeles för många utvisningar under bortaveckan:

- Det gillar jag inte, vi behöver bli mer noggranna.

Brynäs?

- Bra power play, det får vi se upp med och jag misstänker att de kommer att försöka stänga mittzon i morgon (tisdag).

Jere Innala är avstängd i en match till och Tom Nilsson, skavank, spelar inte mot Brynäs. Filip Hasa är också ett osäkert kort, saknades på måndagsträningen.

Biljetter till Frölundas möte med Brynäs i Scandinavium på tisdagskvällen (19.00) går att köpa via den här länken.

Det kommer att förekomma selektiv visitering i entréerna och endast väskor mindre än 40*40*20 centimeter är tillåtna att ta med in i arenan.

Peter Kymmer