Kanadensiska i kassen
Publicerad:

Damlagets nya målvakt efter flyktade Andrea Brändli och Maja Helge – Kassidy Sauvé.
Frölunda tappade två målvakter efter den nyss avslutade säsongen – Andrea Brändli och Maja Helge – och tidigt stod det klart att junioren Meja Engelin fyller ett av hålen.
Kanadensiskan Kassidy Sauvé täpper till det andra, i en säsong, till våren 2027.
- En rutinerad målvakt som varit i Sverige i två år och det ser vi som en fördel. Det skall bli väldigt roligt att få arbeta med Kassidy och följa hennes fortsatta utveckling, säger sportchef Kim Martin Hasson.
Kassidy Sauvé kommer närmast från SDE och har dessutom två sejourer i finska HPK med sig i bagaget.
- Jag pratade med Kim (Martin Hasson) och kände att Frölunda var en bra möjlighet för mig, säger 29-åringen som beskriver sitt målvaktsspel så här:
- Jag är kontrollerad, taktisk, tävlingsinriktad och tror på att träna hårt. Och jag har varit med ett tag och kan bidra med erfarenhet.
Kassidy Sauvé inledde hockeykarriären i Toronto, vann U18-VM med Kanada 2014 och spelade universitetshockey i USA i fem år. Innan hon lämnade för Europa turnerade hon med spelarorganisationen PWHPA i knappt tre säsonger för att promota det som sedermera blev PWHL.
- Jag åkte till Finland för att få fler matcher, men visste redan då att jag ville till Sverige och SDHL.
Så blev det också och efter två säsonger i SDE väntar ett nytt äventyr i Frölunda.
- Jag är redo för utmaningen och jag vet vad jag kan göra, förklarar Kassidy Sauvé som ansluter till damlaget i samband med säsongsstarten i Frölundaborg den 20 april.
Kassidy Sauvé
Ålder: 29.
Nationalitet: Kanada.
Position: Målvakt.
Plockar: Vänster.
Nummer: 32.
Klubbar: Toronto Aeoros, Whitby Wildcats, Durham West junior Lightning, Whitby Wolves, Ohio state university, Clarkson university, PWHPA (New England, Calgary, Toronto), HPK, Buffalo Beauts, SDE.