Bångstyrige Sjöström
Publicerad:

Fredrik Sjöström valde som junior bort Frölunda inte bara en utan två gånger – sedan nio år tillbaka är han klubbens sportchef.
Under fem semesterveckor bjuder Frölunda på utdrag ur boken Frölunda HC 80 år – några nedslag i föreningens långa och intressanta historia.
Det var som spelare han skulle göra avtryck, men så blev det inte. Fredrik Sjöströms resa till sportchefsrollen i Frölunda är krokig och inte utan dråpliga incidenter.
Kungälvs lovande forward Fredrik Sjöström hade alternativ inför sitt gymnasieval 1999, Örnsköldsvik eller Göteborg. Sjöström valde Ångermanland och Modo:
- De var i ropet och hade ju fått fram oerhört många bra spelare, det lockade. Peter Forsberg var min idol och det spelade in. Det var inget lätt beslut att flytta 90 mil norrut, men jag fick en bra känsla och det var det jag ville. Ett kontroversiellt beslut som jag fick mycket skit för.
Att Lennon Eriksson valde att gå samma väg samtidigt spetsade bara till den redan infekterade affären.
- Men jag var ju hemma ganska fort. Jag var skadad i ryggen, hade lite orutinerat lyft för tungt i gymmet. Mina föräldrar var indragna i en skilsmässa i samma veva och allt tillsammans gjorde att jag fick hemlängtan. Vi kan kalla det lappsjuka, säger Fredrik Sjöström.
Sommaren 2000 stod den då 17-årige Sjöström inför samma val igen, Örnsköldsvik eller Göteborg?
Det blev till slut Frölunda, men inte utan ännu en medial sväng.
- Det blev rabalder och plötsligt var alla arga igen. I dag, i min nya roll, kan jag förstå alla sura miner, men det blev ju bra till slut, menar Sjöström.
Lösningen som rörde upp känslor blev att den unge talangen gick från Modo till moderklubben Kungälvs IK och därifrån till Frölunda HC, gratis. Modo hade begärt en övergångssumma om 200 000 kronor för en direktflytt.
Modos dåvarande sportchef Bengt Hedin skrädde inte orden i GP (11 augusti 2000):
- Moraliskt förkastligt. Så skulle vi aldrig göra, men det gäller kanske andra regler för Frölunda.
Kungälvs IK krävde i sin tur och i samma GP-artikel ersättning av Frölunda för mellanhandsrollen och fick till en uppgörelse som bägge klubbarna ansåg sig nöjda med.
För tonårige Fredrik Sjöström blev säsongen 2000/2001 någon form av genombrott – 31 spelade A-lagsmatcher och förstarundsval (elva) i NHL-draften sommaren 2001, men dramat var inte slut där. Fallet Sjöström tog ytterligare en vända när den unge forwarden valde spel i Calgary Hitmen i den kanadensiska juniorligan framför Frölunda säsongen 2001/2002.
- Jag var lika bångstyrig då som när jag gick till Modo, men det var det jag ville. Efter de turerna är det lite komiskt att jag sitter här i dag, skrockar Frölundas sportchef Fredrik Sjöström.
En liten utvikning. Tommy Boustedt slutade som huvudtränare för herrlaget efter säsongen 2000/2001 och i en artikel i tidskriften Svensk hockey (nummer 4, 2001) konstaterade han att Frölunda HC saknar en röd tråd, kontinuitet och sportchef, men att det finns potential:
- Det som är positivt är att juniorishockeyn har blivit så bra. Christian Bäckman har fått ett stort genombrott den här säsongen. Jens Karlsson, Jari Tolsa och Fredrik Sjöström är andra ungdomar som Frölunda kommer att få glädje av.
Boustedt kom att få rätt, men förmodligen inte som han tänkt sig i exemplet Sjöström.
Det dröjde drygt elva år innan Fredrik Sjöström drog på sig Frölunda-tröjan igen och under en och en halv säsong gjorde han inte alltför mycket väsen av sig. Våren 2013 avslutade han karriären, men var i augusti tillbaka i föreningen i en annan position, en delad tjänst som säljare och scout.
Ett år senare kunde han titulera sig biträdande sportchef och scout – i januari 2016 tog han steget upp som sportchef för Frölunda HC.
Boken Frölunda 80 år går att köpa på Frölundas webshop via den här länken: